In het nieuws
Er zijn voor 2025 (januari tot einde april) al 163 gevallen van mazelen gemeld voor heel België, waarvan 105 uit Vlaanderen, 46 uit Wallonië en 18 uit Brussel. Dat meldt de Nieuwsflash Infectieziekten van mei 2025 van het Departement Zorg. De meeste slachtoffers zijn ongevaccineerd of hebben een onbekende vaccinatiestatus. Sommige mensen laten hun bloed checken op de aanwezigheid van antistoffen tegen mazelen. Heeft dat zin?
Conclusie
Het heeft geen zin om systematisch je bloed te laten checken op de aanwezigheid van mazelenantistoffen. Na vaccinatie of nadat je mazelen hebt doorgemaakt, kan de concentratie aan antistoffen sterk schommelen. Soms zakt ze zelfs onder de detecteerbare drempel, terwijl je nog kan rekenen op andere delen van je afweersysteem, zoals het immuungeheugen. Wie gevaccineerd werd, of mazelen doormaakte, is in principe levenslang beschermd. Als je daarover twijfelt, kan je steeds een herhalingsvaccin tegen mazelen laten zetten.
Lees verder »Waar komt dit nieuws vandaan?
In de Nieuwsflash Infectieziekten van mei 2025 roept het Departement Zorg artsen op om elk medisch consult aan te grijpen om de vaccinatiestatus voor mazelen na te kijken (1). Mazelen is een zeer besmettelijke en mogelijk ernstige infectieziekte waarvoor geen behandeling bestaat. Ongeveer 1 op de 1000 overlijdt aan mazelen en 1 op 200 tot 300 gevallen houdt er blijvende hersenschade aan over.
Wie geboren is voor 1984 is niet gevaccineerd, omdat de vaccinatie tegen mazelen pas startte in 1985. Wel heb je dan zo goed als zeker mazelen doorgemaakt, waardoor je, net als na vaccinatie, levenslang beschermd bent. Veel mensen twijfelen echter of ze mazelen wel gehad hebben als kind, anderen vinden het boekje van Kind & Gezin niet terug en twijfelen of ze wel degelijk gevaccineerd werden. Wie twijfels heeft, mag zich gratis (opnieuw) laten vaccineren tegen mazelen (2). Zo luidt de aanbeveling.
Sommigen nemen het initiatief om via een bloedonderzoek te laten bepalen of ze antistoffen hebben tegen mazelen. Dat zorgt voor verwarring. Een lezer mailde ons ongerust dat ze erg weinig anti-mazelenantistoffen heeft, terwijl ze zeker is dat ze als kind de volledige vaccinatie (twee prikken) gekregen heeft.
Bron
(1) Departement Zorg. Nieuwsflash – mei 2025.
Hoe moet je dit nieuws interpreteren?
Als je gevaccineerd wordt tegen een infectieziekte, bouw je immuniteit op. Die immuniteit bestaat enerzijds uit antistoffen, en anderzijds uit zogenaamde T-cellen (die maken deel uit van je immuniteit) en een immuungeheugen.
De antistoffenproductie stijgt volop in de weken na vaccinatie, maar daarna neemt ze geleidelijk af. Soms vermindert de concentratie antistoffen in het bloed zo sterk dat ze nog amper detecteerbaar is. Telkens wanneer je met het mazelenvirus in contact komt, neemt de productie opnieuw toe en vind je weer hogere concentraties antistoffen in het bloed.
Het immuungeheugen, waar de informatie om antistoffen te maken opgeslagen zit, blijft daarentegen levenslang alert. Het is een cruciaal onderdeel van je immuniteit tegen mazelen die je niet kan bepalen in een bloedonderzoek. Daarom heeft het geen zin om je antistoffen tegen mazelen te laten bepalen via een bloedafname om te checken of je al dan niet beschermd bent tegen mazelen.
De immuniteit na mazelenvaccinatie is heel hoog: wanneer je beide prikken hebt gehad, ben je in principe voor 99% levenslang beschermd.
Twijfel je? Dan kan je je gratis laten (her)vaccineren tegen mazelen (2). Als je toch al gevaccineerd was, loop je geen groter risico op nevenwerkingen in vergelijking met de eerste vaccinatie. De nevenwerkingen zijn doorgaans mild.
Conclusie
Het heeft geen zin om systematisch je bloed te laten checken op de aanwezigheid van mazelenantistoffen. Na vaccinatie of nadat je mazelen hebt doorgemaakt, kan de concentratie aan antistoffen sterk schommelen. Soms zakt ze zelfs onder de detecteerbare drempel, terwijl je nog kan rekenen op andere delen van je afweersysteem, zoals het immuungeheugen. Wie gevaccineerd werd, of mazelen doormaakte, is in principe levenslang beschermd. Als je daarover twijfelt, kan je steeds een herhalingsvaccin tegen mazelen laten zetten.