In het nieuws
Minister Jean-Luc Crucke (Les Engagés) pleit voor strengere controles voor goedkope sieraden die via Chinese websites verkocht worden, omdat die vaak hoge concentraties lood en cadmium blijken te bevatten. Dat meldde VRT NWS op 28 oktober 2025. Uit recente controles blijkt dat bijna 3 op de 10 armbandjes, oorbellen en kettingen van die schadelijke metalen zouden bevatten.
Conclusie
Er worden volop juwelen gekocht in webshops van Aziatische markten. Daar zijn juwelen vaak goedkoper, maar ook minder veilig, omdat ze bijvoorbeeld giftige zware metalen zoals lood en cadmium kunnen bevatten. Om een lood- of cadmiumvergiftiging op te lopen, moet je die juwelen echter al in de mond stoppen of inslikken. Lood dringt niet door de huid, cadmium slechts zeer beperkt. Daarom lopen vooral kinderen een risico, wanneer ze bijvoorbeeld zo’n sieraad zouden inslikken of erop sabbelen. Minister Crucke heeft wel een punt: de consument moet op de hoogte zijn van het gebrek aan veiligheidsnormen voor goedkope Aziatische juwelen.
Lees verder »Waar komt dit nieuws vandaan?
Aziatische producten overspoelen onze markt. Veel van die geïmporteerde producten voldoen niet aan de Europese veiligheidsnormen. Volgens Jean-Luc Crucke, federaal minister van Mobiliteit, Klimaat en Ecologische Transitie (Les Engagés), moet daar iets aan gedaan worden: ‘Er zijn te weinig controles, te weinig sancties wanneer bedrijven de regels overtreden en er is een gebrek aan communicatie naar consumenten’. Dat schreef VRT NWS op 28 oktober (1).
De minister wil meer controleacties. Hij wil ook gerichter optreden tegen risicoproducten zoals fantasiejuwelen, die meer zware metalen zouden bevatten, zoals lood en cadmium. Die horen niet thuis in sieraden.
Uit controles van de Federale Milieu-Inspectie blijkt nu dat bijna 3 op de 10 onderzochte Aziatische sieraden uit webshops te veel lood of cadmium bevatten (2). Beide metalen zijn giftig bij langdurig contact met de huid of wanneer je ze in de mond stopt, klinkt het.
Bron
Hoe moet je dit nieuws interpreteren?
In het persbericht van minister Crucke lezen we (2):
- Cadmium is kankerverwekkend en kan nieren, botten en luchtwegen aantasten. Het kan ook de vruchtbaarheid aantasten en de foetus van een zwangere vrouw schaden.
- Lood kan ernstige neurologische, onomkeerbare schade veroorzaken. Het is in het bijzonder schadelijk voor kinderen en zwangere vrouwen en kan ook de foetus aantasten.
Wat zegt de wetenschap over cadmium?
- Cadmium is kankerverwekkend en kan zich ophopen in het lichaam (3).
- De drempelwaarde voor cadmium in sieraden in de Europese Unie bedraagt 100 mg/kg (0,01% gewicht), zowel voor volwassenen als voor kinderen. In de VS mogen sieraden iets meer cadmium bevatten: 0,03%. Dat wordt geregeld gecontroleerd.
- Goedkope sieraden uit niet-gecontroleerde landen of van webshops bevatten vaak meer cadmium dan toegelaten in de EU en de VS.
- Via de huid raakt zeer weinig cadmium in het lichaam. Het risico is groter bij beschadigde sieraden of wanneer je ze in de mond stopt.
- Er bestaat een risico op gezondheidsschade door cadmium bij kinderen die goedkope, niet-gecontroleerde sieraden uit Azië met een te hoog cadmiumgehalte intensief in de mond stoppen of inslikken (4).
Wat zegt de wetenschap over lood?
- Lood kan de zenuwen en hersenen aantasten.
- De drempelwaarde voor lood in sieraden bedraagt 0,05% gewicht in de EU. In de VS is er ook een drempelwaarde voor lood in sieraden voor kinderen: 0,01% (5).
- Goedkope sieraden uit niet-gecontroleerde landen of van webshops bevatten vaak meer lood dan toegelaten in de EU en de VS.
- Lood dringt niet door de huid, maar komt wel in het lichaam wanneer sieraden in de mond gestopt worden of worden ingeslikt.
- Er bestaat een risico op gezondheidsschade door lood bij kinderen die goedkope, niet-gecontroleerde sieraden uit Azië met een te hoog loodgehalte intensief in de mond stoppen of inslikken.
De risico’s op een cadmium- en/of loodvergiftiging zijn dus mogelijk bij intensief contact met goedkope sieraden die te veel van die metalen bevatten. Het risico treft vooral kleine kinderen die dergelijke juwelen kunnen inslikken of er geregeld op sabbelen.
Draag je zelf af en toe een paar goedkope oorbellen, een armband of ketting? Dan zijn deze risico’s heel erg minimaal tot onbestaande.
Een loodvergiftiging door juwelen trof bijvoorbeeld een 1-jarig kindje dat een medaillon ingeslikt had dat 500 keer meer lood bevatte dan toegelaten (6).
Conclusie
Er worden volop juwelen gekocht in webshops van Aziatische markten. Daar zijn juwelen vaak goedkoper, maar ook minder veilig, omdat ze bijvoorbeeld giftige zware metalen zoals lood en cadmium kunnen bevatten. Om een lood- of cadmiumvergiftiging op te lopen, moet je die juwelen echter al in de mond stoppen of inslikken. Lood dringt niet door de huid, cadmium slechts zeer beperkt. Daarom lopen vooral kinderen een risico, wanneer ze bijvoorbeeld zo’n sieraad zouden inslikken of erop sabbelen. Minister Crucke heeft wel een punt: de consument moet op de hoogte zijn van het gebrek aan veiligheidsnormen voor goedkope Aziatische juwelen.
Referenties
- (2) News Belgium. Jean-Luc Crucke kondigt zijn grootschalige actieplan aan voor de versterking van de Federale Milieu-Inspectie. 28 oktober 2025.
- (3) Genchi G, Sinicropi M, Lauria G, et al. The Effects of Cadmium Toxicity. Int J Environ Res Public Health 2020;17(11):3782.
- (4) Akimzhanova Z, Guney M, Kismelyeva S, et al. Contamination by eleven harmful elements in children's jewelry and toys from Central Asian market. Environ Sci Pollut Res Int 2020;27:21071-21083.
- (5) Guney M, Kismelyeva S, Akimzhanova Z et al. Potentially toxic elements in toys and children's jewelry: A critical review of recent advances in legislation and in scientific research. Environ Pollut 2020;264:114627.
- (6) Hauptman M, Nascarella M, Silvester J, et al. Lead Toxicity From Imported Jewelry. Pediatrics 2024;154(Suppl 2):e2024067808J.